Kury jedwabiste, silki, amerykańskie silki, USA, EUSA, EU.

Pod takimi nazwami można je spotkać. Wszystkie te nazwy kury pochodzą od jednej rasy kur jedwabistych pochodzących z Chin.

kura silka

Kura jedwabista, rasa ta żyła w Chinach już przeszło tysiąc lat temu. W Europie znane są od kilkuset lat. Kupcy przywozili je na statkach i reklamowali jako krzyżówkę kury i królika. Rasa ta jest niezwykle popularna na całym świecie i nikt już nie wyobraża sobie hodowli kur ozdobnych bez tych uroczych, puszystych stworzeń.

Poznaj NASZĄ PASJĘ:

Hodujemy Kury jedwabiste, pochodzące z linii krwi, które bezpośrednio importujemy z USA i innych krajów UE. Ale zawsze z 100% USA Bloodlines. Silki USA różnią się bardzo od znanego standardu Silka UE.

Co hodujemy: 100% czystej krwi USA Silkies. W kilku odmianach i prawie wszystkich kolorach. Hodujemy dla naszego hobby i miłości dla tej cudownej rasy. Istnieje duża różnica między Silka USA a standardem Silka UE. Kurki USA mają krótsze ciała, bardziej zwarte, szersze w klatce piersiowej i większe głowy i pióra na stopach, preferowane są pióra na wszystkich palcach. Szyja i grzbiety są krótsze, tworząc bardziej kształt litery S i akcentując okrągłość całego ciała. Wszystkie są hodowane przez amerykańską rasę SOP (Standard of Perfection) dla linii krwi, z której pochodzą.
Pochodząca z Azji kurka jedwabista podbiła świat swoim wyglądem i charakterem. Sprawiła, że stała się jedną z najpopularniejszych kur. Została wybrana, przekształcona, udoskonalona przez wielu hodowców na całym świecie, co nadaje jej odmienny wygląd na przestrzeni wieków. Z każdym krajem koncentrującym się na różnych szczegółach budowy i wyglądu kurki, i dlatego ewolucja nie była jednolita, stąd różnice w wyglądzie silek USA i EU. W krajach anglojęzycznych nazywa się Silkie (tak, nawet tutaj w Europie !!)

Silka (Kura jedwabista) jest to gatunek kury. Nazwany jego nietypowym puszystym upierzeniem, który w dotyku jest jak jedwab. Rasa ma kilka innych niezwykłych cech, takich jak czarna skóra i kości, niebieskie płatki uszu i pięć palców u każdej stopy, podczas gdy większość kurcząt ma tylko cztery. Często są wystawiane na pokazach drobiowych i pojawiają się w różnych kolorach. Oprócz charakterystycznych cech fizycznych, silki są dobrze znane ze swojego spokojnego, przyjaznego temperamentu. Kury są również wyjątkowe pod względem wysiadywania jaj i opieki nad młodymi kurczętami. Dlatego te kury są trzymane do wylęgania jaj od innych ras i gatunków ptaków ze względu na ich matczyny charakter. Kurczaki silki są bardzo łatwe do trzymania jako zwierzęta domowe. Są odpowiednie dla dzieci, ponieważ dają się głaskać i nie są dzikie.

Zdjęcie powyżej przedstawia kurę i koguta silki amerykańskiej.

Kury silki europejskie

kury silki europejskie

W Europie standardową wielkością jest wersja oryginalna. Jednak nawet standardowe Silkie są stosunkowo małymi kurami, koguty ważą około 1,8 kg i kury ważą 1,30 kg. Występują w kilku kolorach, są silki brodate, czubate. Silki znoszą około 80 jaj. W Polsce i Europie jest najczęściej spotykaną kurą jedwabistą. Obecnie w hodowli nie posiadam tej rasy silki.

Kury silki amerykańskie

Jest to typ silki rzadko spotykana w Europie, i w Polsce. Tego typu kurki posiada je niewielu pasjonatów. Obecnie w mojej hodowli są silki amerykańskie. O wiele ładnie się prezentują na podwórku jako drób ozdobny. Są to kurki bardzo spokojne, dają się głaskać. I na pewno są bardzo dużą ciekawostką. Amerykański Standard Doskonałości wymaga, aby koguty mieli 1 kg, a kury 910 gramów.

Kury jedwabiste amerykańskie są mniejsze od Europejskich kuzynów, mają większy pióropusz na głowie, krótszy dziób są bardziej krępej budowy, coś jak karzełek kochin. W tej rasie kur występują amerykańskie silki gołoszyjki.

Kolory jakie występują w hodowli;

 1. biały
 2. żółty
 3. - rudy
 4. czerwony
 5. czarny
 6. niebieski
  • - grafitowy
 7. lawendowy
 8. czekoladowy
 9. lila
 10. paint
 11. splash
 12. jarzębiaty
  • - czarny
  • - niebieski
  • - czekoladowy
  • - żółty
  • - czerwony
  • - lawendowy
 13. Kuropatwiane
  • - porcelanowy (blue cream)
  • - red pyle
  • - złoty
  • - srebrny
  • - czerwony
  • - niebieski