Jarząbek Tetrastes bonasia

Inna łacińska nazwa; Bonasa bonasia, Tetrao bonasia,
Nazwa angielska; Hazel grouse
Nazwa niemiecka; Haselhuhn
nazwa rosyjska; Рябчик
Podgatunki;
Bonasa bonasia amurensis Od rzeki Amur na wschód, Chiny, Korea do zachodniej Mongolii
Bonasa bonasia bonasia Zamieszkuje Skandynawię od północnego Bałtyku i zachodniej części Rosji, na północny-wschód do rzek między Izhmoy i Peczora do Uralu
Bonasa bonasia griseonotus (griseonota) Północna Szwecja
Bonasa bonasia horicei na wschód od Jasina, Wschodnie Karpaty, Ukraina
Bonasa bonasia kolymensis Podgatunek zamieszkujący północno-wschodniej części Syberii, do południowo-zachodniej i centralnej części Jakucji. Krótkie palce i nogi najbardziej porośnięte piórami.
Bonasa bonasia rhenana północno-wschodnia Francja, Luksemburg, Belgia i Niemcy Zachodnie
Bonasa bonasia rupestris Podgatunek występuje na zachód do górnego biegu Renu (obszary Wetterau, Omrunda i Kassel), na południe do południowego podnóża Schwarzwaldu i wzdłuż doliny Dunaju do Passau. Niektórzy autorzy uważają, że to ten podgatunek występuje w Sudetach,
Bonasa bonasia schiebeli Zamieszkuje lasy górskie na Bałkanach. Graniczy z alpejskim podgatunkiem Bonasa bonasia styriaca, strefy przejściowej pomiędzy górami Karawanki. Słowenia i Grecja i Bułgaria
Bonasa bonasia sibiricus Od gór Urala do Ałtaju, Sajany i północna Mongolia
Bonasa bonasia styriaca (styriacus) Szwajcarsko-Francuska granica przez Alpy i Węgry do Słowacji i Polska południowa.
Bonasa bonasia vicinitas Hokkaido (Japonia).
Bonasa bonasia volgensis Zamieszkuje od gór Ural do granic Polski i maksymalnie na południe. Północno wschodnia Polska
Bonasa bonasia yamashinai Podgatunek zamieszkujący wyspy Sachalin
Występowanie; Euroazja
Krótki opis; Ptak występujący w Polsce północno wschodniej, Bieszczady, w Karkonoszach i Górach świętokrzyskich. Jest ptakiem łownym. Jarząbka glos to dźwięki w postaci krótkich gwizdów. Są w sprzedaży specjalne wabiki do wabienia jarzabków.
W Polsce występują trzy podgatunki; północno wschodnia Polska Bonasa bonasia volgensis
Polska południowa, Bieszczady, Tatry Bonasa bonasia styriaca
granica polsko-czeska, Sudety Bonasa bonasia rupestris
Ilość jaj; 8-12
Czas wysiadywania; 21 do 25 dni
Moje doświadczenie:
Jarząbek w hodowli jest bardzo łatwy i nie ma problemów. Tylko trzeba zadbać o czystość wolier i odpowiedni pokarm. Małe woliery raczej zadaszone całkowicie. W małych wolierach wskazany jest piasek suchy i czysty. Na większych wolierach jarząbki mogą mieć tylko miejsce na schronienie przed deszczem. Pożywienie to ziarna zbóż i dużo dodatków z naturalnego środowiska leśnego. Jest to wrzos, liście i kotki brzozy i wierzby. Jagody, borówki i inne owoce leśne i sadownicze drobno posiekane, różne chwasty i zielenina. Odchów młodych jarząbków jest taki sam jak cieciornik kanadyjskiego i innych głuszcowatych. Czyli karma granulat dla indyków przyzagrodowych, plus dużo zieleniny. To jest wrzos, chwasty, młode listka brzozy i wierzby, jagody, borówki i owoce. Pokarm musi być drobny, posiekany, tak żeby młode jarząbki mogły go spokojnie połknąć. Najważniejsza sprawa to woda, która musi być czysta i świeża. 
Jarząbek jest ptakiem monogamicznym i terytorialnym. W wolierze tylko może być para. Głosy jarząbków, to krótkie gwizdy, w okresie godowym dodatkowo samiec trzepoce skrzydłami. Jarząbki najlepiej łączyć w pary już jesienią. Ptaki szybciej i łatwiej się adoptują. Samica już z końcem marca, a początkiem kwietnia znosi jajka. Gniazdo dobrze ukryte.
W Polsce jarząbek jest obecnie ptakiem łownym, i nadal są organizowane polowania na jarząbka. Myśliwi powinni zadbać o stan jarząbka, bo z czasem może on zniknąć z naszych lasów.
Na zachodzie europy jarząbek w hodowlach jest dość pospolity, i cena sprzedaży nie jest wysoka. Do hodowli polecam ptaki z zamkniętej hodowli wolierowej. Ptaki złapane, czy pozyskane z naturalnego środowiska nie nadają się do hodowli.

W Polsce jest ptakiem łownym. Koła łowieckie urządzają polowania na jarząbki. Zdęcia jarząbka młodego.

Jarząbek
Hazel grouse
jarząbek, Bonasa bonasia

© Hodowla głuszcowatych